reklama

Víno a destiláty

Vína nebo destiláty patří neodmyslitelně k jídlu a životu vůbec. Jsou součástí oslav, svateb a slavnostních situací, kdy se hodí mít po ruce kvalitní nápoje. Společnost se dělí na vinaře a na ty, co mají rádi tvrdý alkohol.

Pro kvalitní víno, je třeba mít dobrou vinnou révu. Svou roli hraje odrůda, půda, stáří a kvalita vinic. Stejně tak je důležité počasí a odborný sběr. Některé plísně na hroznech mohou zaručit i dvojitou cukernatost. Nejde o nic, čeho bychom se měli děsit. Vinobraní probíhá převážně v září a říjnu. Pro ledovou sklizeň jsou ideálními měsíci listopad a prosinec.

Z hroznů se odstraní třapiny a odvezou se k lisování. Měří se cukernatost, a pak nastává čířící proces, který odkalí mošt. Kvalitní mošt se nechává kvasit v kádích nebo tancích. Po týdnu vzniká burčák. V konečné fázi se víno musí zastřít.

Víno, které se nedoslazuje řepným cukrem je nazývaní s přívlastkem. Dále ho dělíme na kabinetní - 19 stupňů, pozdní sběr - 21 stupňů, výběr z hroznů 23 stupňů, výběr z bobulí - 25 stupňů, ledové víno - 27 stupňů a slámové víno má 29 stupňů cukernatosti. Udává podíl zbytkového cukru v kilogramu na sto litrů moštu.

Vína dělíme na bílá, červená a růžová. Podle obsahu cukru máme suché, polosuché, polosladké a sladké. Pro označení třídy a druhu se používá stolní, jakostní a víno s přívlastkem.

Víno se nalévá do jedné nebo dvou třetin sklenice, abychom s ním mohli zakroužit. Sklenici držíme za stopku, abychom neohřívali tekutinu. Podíváme se na barvu, čistotu a hustotu. Nejlépe jsou tyto vlastnosti vidět proti světlu s mírným zakroužením.

Dále na řadu přijde čich, který prozradí kromě stáří a odrůdové vůně i jeho zdravotní stav. Poslední na řadu přichází chuť. Napijeme se malého množství a převalujeme jej na jazyku. Necháme ho zahřát na teplotu úst a pomalu polykáme.

Co se týče dolévání, v dnešní době je možné dolévat červené nedopité, ale pořád platí určitý luxus, počkat až bud sklenička prázdná.

Destiláty

Česká republika je na druhém místě ve spotřebě alkoholu. Od té doby, co byla objevena technologie destilace si lidé zpříjemňují náladu silnými alkoholickými nápoji. Dokonce i pálenky mají svou historii, technologii, klasifikaci a způsob servírování.

V oblibě je whisky, koňak, vodka, gin, pálenky, tequilly a rumy. Poslední zmiňovaný je vedlejším produktem při výrobě třtinového cukru. Někdy se při vyprazdňování sudu, nechává trocha ze staré várky a smíchá se s novou. Desetileté rumy se pijí čisté z větších koňakových skleniček.

Druhým oblíbeným alkoholovým nápojem je vodka. O vynález se hádá Rusko, Ukrajina a Poláci. Ve středověku se pokládala za nápoj, ale využívala se i jako lék na malomyslnost a nervové poruchy.

Kolem alkoholu je mnoho legend. Jako první destilaci použili arabové. Do Evropy doputovala až díky vojákům z křížových výprav.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama