reklama

Šmoulové

Mezi nejoblíbenější animované pohádky na celém světě patří příběhy o modrých pidižvících v bílých čepičkách, bílých kalhotách s dírkou na ocásek. Celou šmoulí rodinu řídí Taťka Šmoula, který má kalhoty a čepici červené. Ve starých epizodách kresleného seriálu byla pouze jediná ženská postava – blonďatá Šmoulinka. Součástí filmů jsou i veselé písničky, které se staly hity. Před pár lety oslavili Šmoulové padesátiny a svět zachvátilo nové modré šílenství s novým filmem, novými postavičkami, novými příběhy.

Zrození prvních Šmoulů

Poprvé se modré postavičky Šmoulů objevily 23. října 1958 v belgickém komiksovém časopise Le Journal de Spirou. Jeho autorem byl Pierre Culliford, který tvořil pod pseudonymem Peyo. Šmoulové byli nejdřív vedlejšími postavami komiksu Johan&Pirlouit. Další příběhy o modrých skřítcích začaly vznikat od roku 1959. První černobílý film vznikl v roce 1965 a trval 90 minut. Animovaný film Šmoulové a kouzelná flétna vznikl v roce 1976 a o pár let později se dostal do USA.

Kultovní šmoulí seriál

Šmoulí šílenství nastalo v osmdesátých letech, kdy se ve Spojených státech amerických vysílal v letech 1981-89 americko-belgický televizní seriál. V roce 1981 začalo americké studio Hanna Barbera natáčet seriál pro televizi NBC s 272 epizodami, jenž si pak získal oblibu po celém světě. Belgičané mají své Schtroumpfy, ve Španělsku se jmenují Pitufos, anglicky Strumpfs, německy Schlumpfs, Číňané jim říkají Nan Čing Ling, Japonci Sumafa a v hebrejštině dostali jméno Dardassim.

Šmoulí boom

Na malých modrých postavičkách vydělávají obchodníci po celém světě, roční příjmy se pohybují kolem 12 milionů dolarů. Prodalo se přes 25 milionů komiksů přeložených do 25 jazyků. Vznikly hudební nahrávky, plastové a plyšové hračky. Ze šmoulího seriálu se stal obrovský hit, později začaly vznikat videohry pro herní konzole, PlayStation, GameBoy, počítačové hry na PC.

Hlavní hrdinové

Šmoulové, modří skřítci, jsou si velmi podobní. Šéfem je Taťka Šmoula, který jako jediný má červené kalhoty a čepici a také bílé vousy. Šmoula Farmář nosí zahradnické oblečení. Další Šmoulové mají svá jména podle svých vlastností nebo činností, kterými se zabývají – Koumák, Silák, Mlsoun, Mrzout, Kutil a další. V původním seriálu byla mezi mužskými postavami jediná ženská, a tou je blonďatá Šmoulinka. Šmoulové žijí spokojeně ve své vesničce. Zápornou postavou je zlý čaroděj Gargamel s kocourem Azraelem, který se snaží Šmouly chytit a sníst.

Děj šmoulích pohádek

Všechny šmoulí příběhy (je jich už 421) se odehrávají ve středověké Evropě, ve šmoulí vesničce. Domečky, které si stavějí, se podobají houbám nebo kamenům. Šmoulové si žijí spokojeně, mají se rádi, pomáhají si, jedí šmoulí jahůdky, které sbírají v okolí. Rádi šmoulují, ale divák se nedozví, o co přesně jde. Bohužel je stále ohrožuje zlý čaroděj Gargamel, nad kterým vždy díky své chytrosti zvítězí. Gargamel pokaždé odtáhne se svou proslulou větou: „Šmouly nechci ani vidět.“

Šmoulové v Česku

K nám se dostali Šmoulové na přelomu 80. a 90. let, kdy je vysílala Československá televize. Své hlasy propůjčili postavám známí a oblíbení herci - Vlastimil Brodský, Jitka Molavcová, Jiří Císler, Oldřich Kaiser, Miroslav Vladyka, Ondřej Havelka či Josef Dvořák. Hned vzápětí se Šmoulové začali objevovat na tričkách, samolepkách a dalších předmětech. Začaly vycházet šmoulí komiksové sešity. Doslova šílenství nastalo po vydání desky Šmoulí super-disco-šou, která se stala nejprodávanější hudební nahrávkou po roce 1989. Texty tehdejších tanečních hitů napsal Lou Fanánek Hagen. Po této úspěšné desce vycházely další šmoulí nahrávky. Na přelomu tisíciletí vysílala seriál TV Nova, přibyly nové díly, poněkud se změnilo obsazení dabingu. Poslední epizody vysílala v letech 2010-11 TV Barrandov.

Film Šmoulové

Událostí roku byl nový film Šmoulové (2011), který byl natočen s použitím nových technologií jako 3D film. Na rozdíl od seriálu a předchozích filmů je hraný, Šmoulové jsou animovaní nebo jsou to loutky. Šmoulové se na útěku před Gargamelem dostanou do New Yorku, kde se jich ujme jedna rodina a pomáhá jim proti Gargamelovi. Pak se Šmoulům podaří dostat zpátky.

Šmoulí rodokmen

Dědeček šmoula, Babča, Taťka šmoula, Šmoulinka, Fešák, Farmář, Koumák, Kýchal, Kutil, Lenoch, Malíř, Mlsoun, Nešika, Stopař, Šprýmař, Trumpetka
Šmoulata: Sašetka, Šikula, Čiloun, Filuta
Záporňáci: Gargamel, Azrael, Hogata, Všejed, Baltazar, Bradavičík aj.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama