reklama

Silvestr 2013

Poslední den v roce se nese v duchu hojnosti a bujaré zábavy. Lidé se loučí s rokem starým, sumarizují a uzavírají vše minulé, současně vítají rok přicházející, jsou plni očekávání a naděje.
Silvestr je spojen s vánočním obdobím. Zatímco Vánoce však představují rodinné svátky s atmosférou pohody a klidu, Silvestr je dnem radostných oslav, všudypřítomného popíjení, přípitků a blahopřání.

Pohled do historie

Poslední den roku se běžně označuje jako Silvestr. Právě Silvestr má v tento den svůj svátek. Svátek se pojí se svatým Silvestrem, který byl křesťanským knězem a od roku 311 také papežem. Papež Silvestr I zemřel v roce 335, údajně to bylo právě 31. prosince.
Jakkoli je tradice silvestrovských oslav v současnosti hojně zažitá, její historie sahá pouze do 16. století, kdy se postupně ustálil gregoriánský kalendář. S tím se začal jako konec roku označovat poslední prosincový den a jako Nový rok pak první den v lednu.
Okázalé oslavy spojené s koncem roku, resp. počátkem tohoto nového se začaly rozmáhat teprve v 19. století, o to větších dnes dosahují rozměrů.

Silvestrovské zvyky a zajímavosti

Přestože je Silvestr relativně novým svátkem, pojí se k němu řada zvyků, například v podobě novoročního přípitku šampaňským. Silvestrovskou noc osvětlují tradiční ohňostroje, provází ji zvuk petard a veselí v ulicích.
K Silvestru nedílně patří také novoroční přání, které se označují jako PF. Zatímco dříve se zasílala převážně poštou, dnes tuto formu vytlačují přání emailová. Zkratka PF pochází z francouzského "Pour Féliciter", doslova "pro štěstí". Ve Francii se výraz „Pour Féliciter“ užívá pro jakékoliv blahopřání (také k narozeninám, svátku aj.), u nás je spojen výhradně s přáním do nového roku, vždy v kombinaci s uvedením letopočtu, tedy například PF 2014.
S koncem roku bychom měly uzavřít všechny účty, naplnit všechny sliby a zbavit se všech restů. Na Nový rok by mělo být všude čisto a uklizeno. Nemělo by však viset mokré prádlo, dle pověry to nevěstí nic dobrého. Pokud se budete cítit šťastně první den v roce, budete dle rčení "Jak na Nový rok, tak po celý rok" šťastní i zbylých 364 dnů.
Na Nový rok by se neměla servírovat jakákoliv drůbež, aby neuletělo štěstí, naopak, tradičně se vaří čočková polévka, která má do nového roku přinést více peněz.
S koncem roku si mnoho lidí dává také novoroční předsevzetí. Zatímco obliba novoročních předsevzetí je veliká, jejich dodržování často mizí se silvestrovským alkoholovým opojením...

Jak oslavit Silvestra?

Někdo si užívá Silvestra v teple svého domova, častěji však lidé vyrážejí do ulic, klubů a barů, aby Silvestra oslavili nejenom se svoji rodinou, ale také přáteli. Většinou platí, že čím více účastníků, tím větší veselí a větší oslava. Není proto výjimkou, že se na půlnoční přípitek a ohňostroj na mnoha náměstích po celém světě shromažďují davy lidí. Nezřídka je silvestrovská noc spojena také s pobytem na horách nebo s dovolenou v zahraničí.
Přestože řada podniků vyžaduje rezervaci a zimní střediska bývají obsazená, mnoho lidí nechává plánování Silvestra na poslední chvíli.
Pokud ještě letos nemáte na Silvestra žádný plán, nezoufejte. Přinášíme vám pět tipů, jak si poslední noc v roce náležitě užít.

Párty v obýváku

Připravte chlebíčky, jednohubky a pití. Kreativitě se meze nekladou, oslnit můžete třeba alkoholovým želé. Sezvěte své známé k sobě domů a uspořádejte vlastní silvestrovskou párty. Vše je ve vaší režii, to je velká výhoda. Jen si dejte pozor na sousedy, kteří nemusí vaše nadšení pro bouřlivé silvestrovské oslavy sdílet.

Večírek nejenom pro zvané

Silvestrovská noc je výjimečná, proto mnoho klubů a barů organizuje zvláštní večírky, chystá netradiční zábavu, nejrůznější vystoupení i originální občerstvení a nápoje. Tyto podniky pak na Silvestra fungují jako uzavřená společnost, neplatí to však zdaleka pro všechny. Pokud se budete trochu snažit, určitě najdete takový, kde vás rádi uvítají. Brány dalších se pak i pro nezvané mohou otevírat po půlnoci.

Vzhůru do nočních ulic

Pokud se teple oblečete, můžete silvestrovskou noc strávit venku v ulicích. Rozhodně nebudete sami. Řada měst připravuje pro své obyvatele i cizí návštěvníky bohatý silvestrovský program přímo na náměstí. Kromě hudebního doprovodu bývají k dispozici třeba i horké nápoje. Půlnoční přípitek pak nezřídka provází také velkolepý ohňostroj.

Zimní pobyty na poslední chvíli

Je pravdou, že zimní střediska bývají v období vánočních svátků vytížená. Existují však i last minute nabídky pobytů na horách. Často je najdete i na slevových serverech a pořídíte s vysokou slevou. Jen si ověřte, že se nabídka skutečně vztahuje na období konce roku.

Výlet do neznáma

Obdobně jako v případě pobytu na zimních horách dají se jako last minute nabídky obstarat i pobyty v zahraničí. Může jít třeba o pobyty v nejkrásnějších metropolích světa. Novoroční oslavy si tak můžete užít ve zcela novém prostředí a spojit je i s objevováním nových míst a novými zážitky.

Ať již Silvestra oslavíte jakkoli, na závěr nám nezbývá než popřát – šťastný nový rok!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama