reklama

Pohádka o dvanácti měsíčkách

Pohádka o hodné Marušce a zlé maceše, která poslala nevlastní dceru v zimě pro jahody, patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším českým pohádkám. Málokdo už ale ví, že se zřejmě jedná o naši jedinou původní lidovou pohádku.

Nejstarší písemné zpracování

Odborníci se domnívají, že pohádka je českého původu. Nejstarší písemná podoba této lidové pohádky se totiž nachází v díle Bartoloměje z Chlumce, řečeného Klareta. Klaret ji zmiňuje jako příklad kazatelského exempla v díle Exemplarius auctorum (Vzorník autorů) z roku 1366. Jednalo se o krátké příběhy, jimiž zejména dominikánští a františkánští mniši oživovali svá lidová kázání.

Pohádka Boženy Němcové

Někteří si možná ze školy pamatují, že O dvanácti měsíčkách je slovenská pohádka. Nejkrásnější zpracování pochází z pera Boženy Němcové, která pohádku poprvé slyšela od své služky Marky ve slovenských Ďarmotech. Stejně jako jiné lidové pohádky ji upravila a převyprávěla svým poetickým jazykem. Posílila její morální apel, boj dobra se zlem, které je po zásluze potrestáno. Něžně provází svou hlavní hrdinku Marušku probouzející se přírodou za štěstím:
„Vatra rudě zahořela, sníh se ztrácel, ale stromy neobalovaly se listem; jeden lísteček po druhém opadával, a chladný větřík je roznášel po zažloutlém pažitu, jeden sem, druhý tam. Neviděla Maruška tolik rozmanitých kvítků. Po stráni kvetla turanka, červenaly se klinčoky, v údolích jesenka, pod bůčkami rostlo vysoké kapradí a hustý zimozeleň. Maruška se dívala jen po červených jablkách, a tu vidí vskutku jabloň, a na ní vysoko mezi ratolestmi červená jablka.“
Postavy a motivy
Hlavními postavami jsou hodná pastorka Maruška, její macecha a nevlastní sestra (Holena). Maruška je vzorem milé, hodné, pracovité a skromné dívky. Macecha ji nemá ráda a nadržuje své vlastní dceři. Obě se snaží Marušce škodit a trápí ji. Příběh vyvrcholí třemi nesmyslnými úkoly, kdy má jít Maruška v zimě pro fialky, jahody a nakonec pro jablka. Jejími zachránci se stanou Měsíce, když si předávají vládu nad přírodou a vykouzlí tak požadované květiny a ovoce. Chamtivá macecha se nakonec s dcerou ztratí ve vánici. „Nebe se třpytí, zem se svítí – člověka neviděti.“

Další varianty pohádky

S podobnými příběhy a motivy se můžeme setkat i v literaturách jiných evropských zemí. Např. mezi známými slovinskými lidovými pohádkami najdeme hned několik podobných pohádek – Zlá macecha a hodná pastorka, Víla přítelkyně a měsíce přátelé nebo Macecha a pastorka. Základ příběhu je ve všech stejný – macecha a její vlastní dcera trápí hodnou dívku Maricu nesplnitelnými úkoly. Jednou ji pošlou pro jahody, podruhé semlít popel do čertova mlýna, jindy vyprat černou vlnu na bílou, pást divokou krávu apod. Pomocníky jsou v těchto pohádkách kromě měsíců také větrní bratři, dobrá víla a kráva. V jedné z pohádek se ještě mísí motivy z Popelky (krásné šaty a střevíčky, které okouzlí prince). V češtině vyšly nedávno slovinské lidové pohádky ve sbírce Kouzelná zahrada (Emona, 2013), v níž se nachází pohádka Zlatý střevíček inspirovaná příběhy o zlé maceše a její nevlastní dceři.

Dvanáct měsíčků ve filmu

Oblíbená pohádka se dočkala několika filmových zpracování. Mezi prvními jsou sovětské filmy animovaný z roku 1956 a hraný z roku 1972. Z českých filmů je první z roku 1992, natočila ho režisérka Libuše Koutná, hlavní roli hraje Markéta Hrubešová. Toto filmové zpracování si však nezískalo přízeň diváků ani kritiky a zapadlo někam do hloubi filmových archivů.

Dvanáct měsíčků režiséra Karla Janáka

O dvacet let později vznikla filmová pohádka režiséra Karla Janáka s Marií Majkusovou, Veronikou Žilkovou, Romanem Vojtkem v hlavních rolích. Ta si získala srdce diváků na Štědrý večer 2012, kdy ji poprvé mohli spatřit v hlavním večerním programu. Nádherné exteriéry skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm vytvořily tu správnou vánoční pohádkovou atmosféru. Na rozdíl od pohádky Boženy Němcové v této verzi zadává úkoly bohatý ženich Karel, aby se zbavil vdavekchtivých děvčat z městečka, protože se vlastně vůbec ženit nechce. Tato postava se vyskytuje v příběhu již na jeho začátku a vytváří hlavní zápletku. Novým hrdinou je ženichův bratr Nosek, komická postava, která vytváří další zápletky a příběh komplikuje.

Jedna z pohádek ve filmu Tři bratři

Pohádka Dvanáct měsíčků se objevuje také v zatím posledním zpracování, v české filmové hudební pohádce Tři bratři (2014) Zdeňka a Jana Svěrákových. Jedná se o filmové ztvárnění dětských minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, které se hrají v Národním divadle v Praze. V pohádce o dvanácti měsíčkách je hlavní postavou jeden z bratrů, Pepa, kterého hraje Vojtěch Dyk. Ten se vydal hledat prostou hodnou dívku.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama