reklama

Plena

Plena či plenka je textilie, která slouží k zachycení výkalů a moči. Nejčastěji plenky nosí kojenci a batolata. Využívají je i starší a fyzicky postižení lidé, kteří trpí inkontinencí (nedobrovolná ztráta moči). Původně slovo plenko označovalo plátno.
Děti kolem jednoho a půl roky až čtyř let většinou nepotřebují plenky, když spí. Řada dětí však má problémy s močením ve dne a v noci až do osmi i více let. Nejčastější příčinou je nedostatečná produkce antidiuretického hormonu (ADH) v organismu. Mezi další problémy patří potíže s ovládáním močového měchýře nebo emocionální problémy.
Frekvenci výměny plenek se často liší. Někteří rodiče zastávají názor, že by plenky měly být měněny v určené časy během dne. Jiní plenky mění, když dítě naznačuje, že chce plenku novou bez ohledu na čas. Další mění plenku ihned pro promočení.

Opruzeniny

Plenky mohou způsobit opruzení. Místa, kde dochází k trvalému dotyku kožních ploch dochází k zadržování tepla a vlhkosti. [[http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=722173 ]]Kůže nemůže oschnout a ochladit se, protože se k ní nedostává vzduch. Ztíženo je také odstraňovaná potu a kožního mazu přirozeným otěrem. Vzniká pak vlhké a teplé prostředí, které osahuje soli a organické látky, které vlhkost nadále udržují a kůži dráždí, čím vyvolávaní silnější vyměšování potu a mazu. Opruzeniny se na lidském těle objevují v podpažních jamkách, na dolních končetinách, stehnech, v rozkroku a na dalších místech. Nejdůležitější prevencí proti opruzeninám je výměna plenek nejdřív po jejich ušpinění. Zadnici bychom měli důkladně vyčistit, usušit a použít speciální dětské oleje a zásypy určené na redukcí podráždění.

Druhy plenek

Plenky se vyrábí z absorbujících vrstev látky nebo ručníkové tkaniny či z jednorázových materiálů. Výběr použití látkových nebo jednorázových plenek je velmi individuální.

Látkové plenky

Látkové plenky můžeme vyprat v pračce na šedesát stupňů Celsia a méně tak zatěžujeme odpadní skládky. Děti, které používají látkové plenky začínají toaletu používat dříve, protože látka udržuje vlhkost, jež dítě obtěžuje nebo mu připomíná tělesní funkce. Náklady na látkové plenky jsou také o mnoho nižší než už jednorázových plenek. Přebalovací období stojí kolem osmi tisíc, náklady rapidně klesají, pokud se plenky dětí mezi sourozenci. Moderní látkové plenky není nutné žehlit a skládat, péče o ně je tak minimální. Bavlnění plenky také šetří přírodu - na skládce se do půl rozloží.

Jednorázové plenky

Během první poloviny 90. let u nás zažily boom jednorázové plenky. Výrazně ušetřují čas a práci. Nakoupíme je téměř v každém obchodu. Finančně jsou však ty to plenky náročnější. Měsíční náklady se pohybují polem tisíce korun. Celé přebalovací období vás bude stát kolem dvaceti tisíc.
Jednorázové plenky jsou nerecyklovatelným odpadem, který se na skládce rozkládají okolo 500 let. Za dva roky používají jejich plenek dítě vyprodukuje až tunu odpadu. Spotřeba surovin je u jednorázových plenek zhruba desetkrát až padesátkrát vyšší než u látkových. Jednorázové plenky také odvádějí vlhkost od těla dítěte, děti někdy nepoznají, že jsou vlhké, což může být důvod, proč se tyto děti učí na toaletu až od tří let.

Hybridní plenky

Existují ji alternativní plenky, které jsou hybridem jednorázové a mnohorázové pleny. Vnější část je plastická a používá se vícekrát, vnitřní absorpční část se po ušpinění a je zároveň kompletně biologicky rozložitelná.

Bioplenky

Další kategorii tvoří plenky z biobavlny. Některé z nich mají i známku Fair Trade, díky které získávají obživu i chudí lidé z třetích zemí světa. Biobavlna se pěstuje v Turecku, Peru, Indii nebo Paraguayi. Tyto plenky koupíte např. v drogeriích DM.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama