reklama

Levandule lékařská

Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis, Lavandula spica, Lavandula vera
Lidové názvy: lavandula, devandule, dulenka, špikrnát, špika
Čeleď: hluchavkovité (pyskaté)

Popis byliny

Levandule lékařská je trvalou, stálezelenou, výrazně aromatickou bylinou. Roste jako bohatě větvený polokeř s výškou od 60 do 120 cm.
Má hluboký kůlovitý kořen. Vystoupavá až přímá lodyha je bělavě chlupatá, druhým rokem začíná dřevnatět. Nese běloplstnaté až šedozelené listy s čárkovitě až podlouhle kopinatým tvarem a podvinutým okrajem. Na rubu jsou žláznatě tečkované.
Od června do srpna zdobí rostlinu drobné fialové květy. Dvoupyské květy se skládají v lichopřesleny, vyrůstající v dlouze stopkatých klasech. Plodem levandule jsou lesklé tvrdky hnědé barvy.

Výskyt a pěstování

Levandule lékařská je typickou rostlinou Středozemí. Osídluje teplá a suchá stanoviště s lehkou, hlinito-písčitou nebo kamenitou půdou.
Levandule existuje v mnoha odrůdách, tradičně se pěstuje ve francouzské Provence. Pěstovat se však dá i v našich podmínkách, ovšem s nižším obsahem účinných látek.
Levandule se rozmnožuje řízkováním, dělením trsů nebo semeny. Bude se jí dařit na výsluní, v propustném, slabě vápnitém substrátu. Rostlina se chrání před větrem. Nesnáší přemokření, zalévá se střídmě, vždy ke kořenům. Na zimu se přikrývá. Levandule vyžaduje pravidelný řez, na jaře se zkracuje až o třetinu.

Léčitelství

Květy levandule obsahují 1 – 3 % vonné silice (linaloon a linalyacetát, borneol, geraniol), třísloviny (asi 10 %), hořčiny, pryskyřice aj. Nať obsahuje méně vonné silice, zato více tříslovin.
V léčitelství slouží zejména květ, příp. celá kvetoucí nať levandule. Seřezávají se v červenci až srpnu, před rozvitím květů. Suší se zavěšená ve svazcích, pozvolna, ve stínu či na mírném slunci, uměle do teploty 40 °C. Pokud se užívá pouze květ, po usušení se květy zdrhnout a čistí přes síto. Bylina se skladuje v suchu a temnu.
Levandule lékařská se dá konzervovat v oleji, v octu nebo kandovat v cukru. V kuchyni slouží jako koření. V kosmetice se uplatňuje jako přísada parfémů. Sušená bylinka dokáže provonět i skříň, současně odpuzuje moly.

Léčivé účinky levandule

- působí proti bakteriím a plísním
- jemně snižuje krevní tlak
- je mírně močopudná, odvodňuje
- zklidňuje nervovou soustavu
- působí proti nespavosti
- podporuje činnost střev
- pomáhá při průjmech a nadýmání
- stimuluje činnost slinivky břišní
- je prospěšná při poruchách trávení nervového původu
- tlumí menstruační bolesti
- ulevuje při kašli a nachlazení
- zevně podporuje prokrvení pokožky
- tiší bolest při revmatismu, zánětech nervů a dně
- hojí chronické rány

Podávání a užití

Vnitřní užití

Levandule lékařská se nejčastěji podává jako čajový nálev – 2 čajové lžičky sušeného levandulového květu se přelijí 250 ml vroucí vody, nechá se luhovat 5 min, poté se scedí. Levandulový čaj zklidňuje, napomáhá usínání, působí proti bolestem hlavy, nervozitě, neklidu a úzkosti. Uvolňuje svalové křeče. Pomáhá také při průjmech a nadýmání.
Levandule nemá vedlejší účinky. Je vhodná i pro děti a seniory. Těhotné ženy by se však měly vyhnout vysokým dávkám levandule. Nedoporučuje se ani diabetikům užívajícím inzulín.

Vnější využití

Z květů levandule se destiluje éterický olej. V aromaterapii se uplatňují především jeho zklidňující vlastnosti. Inhalace je prospěšná také při potížích dýchacího ústrojí.
Levandule se pro své antiseptické a hojivé působení užívá při léčbě infekčních ran, zánětů kůže, vředů, akné nebo kožních mykóz. Poslouží i v kosmetické péči o citlivou pokožku nebo jako vlasová voda proti lupům a vypadávání vlasů. Jako přísada masážního oleje pomáhá proti bolestem svalů a kloubů. Příznivě působí i jako bylinná koupel.

Levandulový sirup – recept

Na 50 dkg čerstvé levandulové nati bude třeba asi 1 – 2 kg cukru, 3 citróny a 3 kusy celé skořice. Bylinku opláchneme a spolu s nakrájenými citróny a skořicí přivedeme k varu. Vaříme asi 15 min. Necháme odstát celý den. Následně směs scedíme, přidáme cukr a vaříme do sirupové konzistence. Sirup slijeme do láhví. Skladujeme v chladnu.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama