reklama

Čekanka obecná

Cichorium intybus
Lidové názvy: bylina sv. Petra, čekanec, čagánek, cikorka, německá káva, pocestník
Čeleď: hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis byliny

Čekanka obecná, někdy nazývané také čekanka lékařská, je vytrvalou bylinou s výškou kolem jednoho metru.
Má dlouhý, vřetenovitý, příp. válcovitý kořen, ze kterého po naříznutí vytéká mléčná šťáva. V prvním roce vytváří pouze přízemní růžici kracovitých řapíkatých listů. Větvená lodyha se objevuje až v druhém roce. Je hranatá, lysá nebo štětinatě chlupatá, tenká, ale tuhá. Lodyžní listy mají kopinatý tvar a zubatý okraj, jsou střídavě přisedlé.
V období od července do října zdobí čekanku půvabné květy o velikosti až 4 cm. Jazykovitá koruna květů má typickou blankytně modrou barvu, může však mít i růžový nádech nebo být zbarvena do bíla. Květy jsou podepřeny zákrovními lístky. Plodem je žlutá až tmavě hnědá vejčitá nažka.
Podle nezaměnitelných modrých květů dostala rostlina své jméno. Mají připomínat oči plačící dívky, která marně čeká na návrat svého milého.

Výskyt a pěstování

Čekanka je rozšířena po celé Evropě, také v Asii nebo Africe. Zplanělá roste v Severní a Jižní Americe, v Austrálii nebo na Novém Zélandu.
Čekanka je rostlinou luk a pastvin, ale i strání, polí, křovin, mezí. Najdeme ji v náspech podél cest, lomech apod. Má ráda pustá místa, světliny a sušší stanoviště. Daří se jí v půdách s dostatkem živin a dusíku.
U nás planá čekanka roste hojně, především ta přináší léčebné vlastnosti. Pěstuje se však také ve dvou šlechtěných odrůdách jako zelenina. Čekanka obecná setá se pěstuje pro masitý kořen, z kterého se vyrábí náhražka kávy nazývaná cikorka. Užívá se i k dochucení piva. Jako listová zelenina pak slouží čekanka listová. Salát se připravuje i z pupenů čekanky.

Léčitelství

Droga obsahuje hořčiny, třísloviny, slizy, silice, také cholin, arginin, minerální látky jako vápník, fosfor, hořčík, železo, a vysoký podíl inulinu (až 20 %).
Největší koncentrace účinných látek je v kořeni, který se sbírá brzy na jaře nebo na podzim. V léčitelství se suší. Očištěný kořen se řeže na kousky, suší ve stínu při teplotě do 50 °C. Čerstvý strouhaný kořen se také praží, aby se z něho připravovala cikorka.
Léčivé vlastnosti však skýtají všechny části čekanky. Nať čekanky se sbírá nejlépe před rozkvětem, v období července až září. Květy se sbírají před rozkvětem nebo těsně po rozkvětu. Sušením ztrácejí modrou barvu, nikoliv účinky.

Léčivé účinky čekanky

- podporuje látkovou výměnu
- je prospěšná pro játra, žlučník a slinivku
- pomáhá při žloutence a dalších onemocněních jater
- je užitečná při potížích s ledvinami a močovými cestami
- působí mírně projímavě, má močopudné účinky
- příznivě ovlivňuje činnost srdce a cévní systém
- čistí krev, snižuje hladinu krevního cukru
- podporuje tvorbu mléka při kojení
- má protizánětlivé a antibakteriální účinky
- při vnějším použití působí hojivě

Podávání a užití

Vnitřní užití

Čekanka obecná se užívá jako nálev (čajová lžička drogy na šálek vroucí vody, luhuje se 10 min.), který se podává 3x denně. Podobně poslouží i odvar.
Čekanka se v čajových směsích kombinuje s řadou dalších bylin. Může jít o pampelišku, heřmánek, jablečník nebo třezalku. V jaterní bylinné směsi najdeme čekanku a pampelišku spolu s rozrazilem nebo svízelem vonným. Žlučníkovou směs s čekankou a třezalkou doplňuje řebříček, vlaštovičník nebo máta. Čekanku a mátu pak obsahuje spolu s přesličkou, borůvkou nebo celíkem směs ledvinová.
Čekanka nemá vedlejší účinky ani kontraindikace, lze ji užívat dlouhodobě.

Vnější použití

Silnější odvar z čekanky se uplatňuje i k hojivým obkladům. Čekanka dokáže léčit ekzémy, kožní záněty, opruzeniny nebo vředy. Obklady pomáhají také při otocích kloubů.
Z odvaru z květů čekanky se připravuje oční voda (viz recept níže). Jako přírodní recept pro podporu růstu vlasů zase slouží šťáva z kořene čekanky.

Zklidňující oční voda – recept

Asi dvě lžíce sušených čekankových květů přivedeme k varu ve 250 ml vody, odstavíme a necháme luhovat 15 až 20 min. Užíváme jako oční vodu při zánětech očí, pálení, slzení a únavě očí. Čekanku lze doplnit i květy chrpy, v poměru 1:1.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama