reklama

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je v prvé řadě rodinný typ psa. Vždy věrný svému pánovi a jeho rodině. Je to mohutný a bázeň vzbuzující pes. Zároveň velmi dobrý hlídač. Mezinárodní kynologická federace FCI řadí bernského salašnického psa do skupiny Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí. Bernský salašnický pes se využívá jako služební plemeno.

Vzhled plemene

Svou výškou se řadí mezi středně velká až velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 64-70 cm a fena mezi 58-66 cm. Váha není ve standardu stanovena, ale zpravidla je to 32-50 kg. Na silný masivní krk navazuje velká hlava s plochou lebkou. Oči jsou hnědé, mandlového tvaru. Uši trojúhelníkové, vysoko nasazené. Ocas má dlouhý, bohatě osrstěný. Celkově má mohutné tělo a na mohutnosti mu ještě více přidává dlouhá hustá srst. Bernského salašnického poznáme podle typické tříbarevné srsti. Největší část tvoří černá. Nad očima, na hrudi, na nohou a na lících má rezavě hnědou a na hlavě, krku, hrudi, tlapkách a konci ocasu má bílé znaky.
Toto plemeno se dožívá v průměru 11 let.

Povaha

Je to velmi společenský pes, který potřebuje více prostoru a možnost pohybu, tudíž není úplně vhodný do panelového bytu. Je to neobyčejně vyrovnaný pes s klidnou povahou hodící-se do rodiny. Přestože nebudí hrůzu, je to odvážný hlídač. Tento inteligentní a pozorný pes je stále dobře naladěný a připravený k jakékoli hře a skotačení.

Bernský salašnický pes - charakteristické rysy

- inteligentní, bystrý
- spolehlivý, vyrovnaný
- aktivní, energický
- ostražitý, dobrý hlídač

Výchova a péče o psa

Potřebuje kolem sebe lidi, se kterými může trávit mnoho času. Bez pravidelného kontaktu se svým pánem a ostatními lidmi se z veselého a energického pejska stane smutný pes. V období růstu je potřeba dbát na kvalitní krmivo a také, abychom psa nepřekrmovali a zbytečně tím nezatěžovali vyvíjející se klouby, kosti a šlachy pohybového aparátu. V souvislosti s tím také pozor na časté chození po schodech, neúměrná zátěž typu běhání vedle kola, kluzké podlahy, po kterých se často pohybuje. Určitě se vyplatí hlídat takto pejska min do jednoho roku, kdy je prakticky ukončen růst do výšky. Tito psi jsou totiž obzvláště náchylní k dysplazii kyčelních kloubů. Péče o srst není až tak náročná, ale je potřeba pravidelně vyčesávat.
Štěňátko může pořídit s průkazem původu za cenu kolem 15 000,-Kč, bez průkazu původu kolem 5000,-Kč. Pro někoho to může být vysoká částka, ale je potřeba si uvědomit (velmi často se to opakuje), že je to ta nejmenší investice v životě psa.
Tento pes se velmi rychle učí a je velice citlivý na tón hlasu svého pana. Výchova by měla být láskyplná a důsledná. Při nedostatečné výchově se z roztomilého klubíčka chlupů může velmi rychle stát tvrdohlavý pes vládnoucí celé domácnosti.

Chov

Informace a seznamy chovatelských stanic naleznete na stránkách kssp.cz (klub švýcarských salašnických psů).

Historie plemene

Název bernský salašnický pes trochu napovídá a někteří budou možná správně tipovat švýcarský Bern. Tam byl alespoň prvně stanoven jejich standard, to bylo v roce 1907 a později, v roce 1912 bylo uznáno jejich současné jméno. Ovšem jejich historie sahá ještě dále. Název obsahuje také slovo salaš. Dá se předpokládat, že i to je odvozeno z jeho minulosti. Sedláci, kteří žili v podhůří Alp, si během staletí vyšlechtili typ psa, který odpovídal jejich potřebám. Měl za úkol hlídat obydlí (salaše) a pohánět stáda.

Podobná plemena

- Leonberger
- Tibetská doga
- Landseer
- Novofundlandský pes
- Bernardýn - Svatobernardský pes
- Pyrenejský mastin
- Entlebušský salašnický pes
- Hovavart

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama